Zívání psů jako signál únavy, ale i stresu
Zívání psa je podobné jako naše. Je často doprovázeno i stejným charakteristickým zvukem. Když však váš pes zívá, nemusí to vždy znamenat, že je unavený, někdy to vyjadřuje spíš stres než únavu. Je to jeden z prvních prostředků, které pes využije, aby se uklidnil. Některé psy unavuje například dlouhý trénink, kdy se opakuje jeden a ten samý cvik stále dokola. Proto začnou zívat nebo se zadní tlapkou škrábat na hlavě, tak uvolní stres a odpočinou si od velkého soustředění.
Káráte svého psa a on zívá?
Zívání může psovi pomoci snížit krevní tlak a zachovat klid ve stresové situaci. Zvyšuje přívod kyslíku do mozku a zrychluje srdeční tep.
Typická situace, při které vidíme psa zívat, je, když ho majitel kárá. Další je, když se pes kvůli chování svého pána cítí nejistý. Bude následovat zívnutí, olizování a šťouchání čenichem. Když majitel změní chování, použije uvolněnější postoj nebo přátelštější tón hlasu, zívání jako uklidňující gesto zmizí.
I když by se mohlo zdát, že se pes potřebuje vyspat, psí zívání ne vždy znamená jen únavu. Možná, že má chuť si trochu pospat, ale může to také být příznakem strachu nebo stresu. Pokud se zdá, že váš pes zívá intenzivněji v blízkosti nové osoby, nespěchejte se vzájemným seznámením. Buďto přijímá vibrace, které se mu nelíbí, nebo má strach z méně zjevného důvodu. Bez ohledu na příčinu, násilné seznámení není dobrý nápad.
Zívání psa může být výrazem zahanbení, nejistoty, vzrušení a úlevy.
Zívání je nakažlivé i pro psy
Ale stejně jako lidé, tak i psi zívají, když se nudí nebo je unavuje všední rutina. Někdy začnou zívat, když vidí jiného psa zívat. Však to znáte, zívání je nakažlivé.
Psi též používají zívání jako usmiřovací prostředek. Pokud se setkají s agresivním psem a nechtějí, aby na ně zaútočil, jednoduše zívnou a vyhrožující pes se obvykle zklidní. Není to ovšem projev podřízenosti. I dominantní pes může zívnout, když například chce uklidnit podřízeného jedince, který se před ním nejistě snaží chránit potravu.
Zívání je přátelské a nakažlivé chování. Například může zívnout pes, pokud na něj fena v průběhu dvoření cení zuby. Nadřazený pes zívá, aby ukázal přátelskost podřízenému, a naopak. Pes zívá, aby nám ukázal, že je přátelský a mírumilovný.
Psi používají zívnutí jako přenesené chování.