Zebřička pestrá pochází z Austrálie. Přestože není tolik ochočitelná jako papoušek, může se jednat o veselého domácího společníka. Je však třeba chovat zebřičku v páru či větším hejnu. Dorůstá do velikost 10 cm, váha se pohybuje pouze okolo pár gramů a dožít se může 6 až 10 let. Nejedná se o příliš náročného opeřence, tudíž jeho chov je vhodný i pro začátečníky.
Strava a ubytování
Ve volné přírodě se zebřičky živí semeny obilovin a trav. Proto i v domácím chovu by měla krmná směs mít základ ze semen. Např. ze senegalského prosa, lesknice, řepky, moháru, semence apod. Ozvláštněním jídelníčku může být ovoce a zelenina, např. jablko, hrozny, hruška, nastrouhaná mrkev, hlávkový salát a podobně. Stejně tak i zelené krmení – pampeliška, sedmikráska, jitrocel, ptačinec žabinec apod. Pro doplnění vápníku můžeme do klece zavěsit sépiovou kost.
Samozřejmostí je pítko s čerstvou vodou.
Přestože je zebřička malý pták potřebuje mít dostatek pohybu. Minimální rozměry pro klec by měly být 60x40x60 cm. Samozřejmě platí pravidlo, čím větší, tím lepší. Proto je vhodné chovat zebřičku i ve voliéře. Klec by měla stát na světlém místě bez průvanu a zbytečného ruchu. Pozor však na přímé slunce. I ve voliéře by ptáci měli být krytí před letních sluncem, deštěm a zimou.
V kleci by měla být bidýlka rozmístěná, aby na nich ptáčci mohli poskakovat. Ocení i různé hračky – zrcátka, rolničky apod.
Samozřejmě závěsné krmítko a pítko s vodou.
Zebřičky milují koupání ve vodě. Proto je dobré do klece zavěsit ptačí koupelnu nebo ve voliéře umístit malý bazének.