Základní vybavení

Ten, kdo myslí včelaření vážně, se neobejde bez základního vybavení. Dnes je možná o mnoho cenově příznivější koupě již použitého vybavení. Je však důležité si uvědomit, že použité vybavení může nést stopy nemocí a chorob. Je tedy nutné toto vybavení řádně vydezinfikovat.

Základní vybavení pro včelaře

Úly

Nezapoměnte na náhradní nástavky.

Úly nástavkové

V naší nabídce jsou nástavkové úly k nalezení v mnoha variantách. Momentálně nabízíme:

  1. Palubkové
  2. Celodřevěné
  3. Polystyrenové

Nástavkové úly palubkové

Naleznete u nás palubkové úly ve všech běžných rozměrech RM 39x, ale i typu Čechoslovák 37x30. Není pro nás však problémem poskytnout jakékoliv rámkové míry. Zateplení polystyrenem je k disposici o tloušťce 2, 3 a 5 cm. Na objednávku lze zateplení polystyrenem nahradit ovčí vlnou.

Pro úly s tloušťkou zateplení 2 cm nabízíme dna se sílou stěn 2 cm a se zateplením 3 a 5 cm dna se sílou bočních stěn 2,5 cm. Česno je po celé délce připevněno k rámu pantem. Dno je přístupné také otvorem se zátkou v zadní části, používaným pro léčbu aerosolem. Otvor lze použít také jako ventilační. Varroa dna obsahují síť z nerezu či pozinkované oceli. Šuplíky jsou vyrobeny z PVC desky o tloušťce 4 mm.

Nástavky jsou oboustranně pobity 1,2 mm palubkami. Otvor vědoucí přes zateplení je zpevněn PVC trubkou. Jako součásti k nástavku jsou také šroubek a česnový otočný uzávěr.

Vnitřní víka s dvěma větracími otvory jsou vyrobena ze sololitu. Víka jsou používána spíše do včelnice, je možné je ale použít i venku. Pro venkovní použití doporučujeme použít spíše pevnější palubková víka. Při užití venku je nutné palubkové nebo vnitřní sololitové víko přikrýt plechovým víkem.

Nástavkové úly celodřevěné

Nástavkové úly polystyrenové

Další renovací nástavkových úlů jsou úly polystyrenové. Velkou výhodou polystyrenu oproti palubkovým úlům je jeho lehkost. Jednotlivé díly jsou z jednoho kusu, a tedy nejsou sestavovány z částí polystyrenu. Zámek je poplastován. Sestava celého úlu je odvětrána. Zátky větracích otvorů jsou samozřejmou součástí sestavy.

Včely

Oddělek (včely)

Rámky a potřeby na rámky

Rámkové přířezy

Ideálním materiálem pro výrobu přířezů je lipové dřevo, protože neobsahuje příliš suků. Jeho další výhodou je i pevnost, potřebná při sbíjení slabých částí rámků. Nabízíme balení po 50 ks. V případě potřeby pro Vás můžeme sehnat i rámkovou míru, kterou běžně nenabízíme.

Mezistěny

Pro všechny včelaře jsou mezistěny nepostradatelné. Každoročně by se mělo vyměnit 1/3 včelího díla, čímž by se minimálně jednou za 3 roky celý úl obnovil. Mezistěny se užívají každoročně. Vyrábí se z včelího vosku a jsou dezinfikovány a čištěny. V nabídce máme více rozměrů mezistěn, avšak pokud byste měli zájem o jiný rozměr, kontaktujte náš.

Kvalita nabízených mezistěn

Kvalita mezistěn je pro nás velice důležitá. Výkup mají na starosti pouze zkušení a proškolení zaměstnanci. V případě výkupu podezřelého vosku, provádíme laboratorní testy a náhodně testujeme i vybrané šarže zhotovených mezistěn.

Potřeby pro krmení

Krmítko (stropní)

Jak dokrmovat včely

Náš obchod nabízí mnoho alternativ krmítek pro dokrmování včel než nastane zimní období. Balonové krmítko kulatého tvaru a dvou litrového objemu, vkládáme spolu s talířkem a naplněným cukerným roztokem do úlu. Kapsovité krmítko Langstroth umisťujeme na místo dvou rámků. Nejrozšířenější způsob krmení je ale krmení sklenicemi, kdy se na 3,5 litrové sklenice nasadí tzv. prosakovací víčka. Ta se vyrábí ve variantě s 16 nebo 80 otvory. Pro nástavkové úly je možné použít krmící komplet pro čtyři sklenice.

Jednou z možností je i použití 5 litrového kyblíku s jemným sítem na dně. Menší variantou je dvoulitrové plastové korýtko. To má nastavitelnou přepážku, která rozděluje prostor pro roztok a pro včely. Mezi novější formy krmení patří stropní krmítka. Při krmení doplňujeme vaničku v krmítku roztokem, čímž se vyhneme zbytečné manipulaci a včely zůstanou po celou dobu v úlu. Při dokrmování tzv. ukrajinským krmítkem s obsahem 1,5 litru, vložíte na dno úlu mezidno nebo přepážku s otvorem. Krmítko položíte na otvor.

Práce s medem

Medomet

Medomet je důležitou součástí pro všechno včelaře. Používá se k separaci medu od včelího díla. Nyní se tato separace zakládá na odstředivé síle. Medomet se skládá z pevné a rotující části, tedy z bubnu a rotoru. Rámky se ukládají do koše, který je v rotoru. Ten může být poháněn elektricky i mechanicky.

Dělení medometů

Dělení medometů se odvíjí od jejich umístění bubnu.

Horizontální medometu mají buben umístěn vodorovně. Tato forma není v praxi příliš používaná. Silnou stránkou horizontální medometu je však možnost snadného zhotovení a ovládání medometu až s 200 rámkovou kapacitou. Je využívám především v sestavách linech pro vytáčení medu. Bývají především radiální.

Vertikální medomety nalezneme nejvíce. Buben je tedy umístěn kolmo k podlaze. I přes kapacitní a velikostní omezení, splňuje požadavky většiny včelařů.

Vertikální medomety dále dělíme na:

Radiální

Tangenciální

Tangenciální nezvratné

Tangenciální zvratné

Tangenciální zvratné radální

Radiální medomety

Tvar kolmo vložených rámků připomíná hvězdu. Plusem je větší kapacita pro rámky a jednoduchost konstrukce. V případě tužšího medu však výtočnost medu nemusí být stoprocentní. Viz obrázek A.

Tangenciální medomety

Do tangenciální nezvratných medometů se rámky umisťují rovnoběžně s povrchem medometu. Tyto medomety mají několik výhod, jako například jednoduchou stavbu koše, nízkou cenu a velkou efektivitu vytáčení. Mínusem je pak omezená kapacita a nutnost otáčet rámky pro jejich úplné vytočení z obou stran. K dostání jsou varianty s ručním pohonem, ale i elektrickým 12 V a 230 V. Viz obrázek B.

Tangenciální zvratné medomety

U tangenciální zvratných medometu se rámky opět vkládají do tvaru hvězdy. Konstrukce koše ale zajišťuje vytočení rámku podle směru vytáčení. Rámek je během rotace otočen rovnoběžně k povrchu medometu, čímže se zajistí velká efektivita vytáčení. Jakmile dojde k vytočení jedné strany, změní rotor směr a tím se vytočí i druhá strana. Výhodou tedy zůstává, nulová manipulace ve formě vyjímání rámku z medometu. Běh vytáčení zajišťuje řídící jednotka, a proto není zásah včelaře nutný. K mání jsou elektrické varianty 12 V a 230 V, které mají obě regulaci otáček. Viz obrázek C.

Tangenciální zvratné radální Medomety

Tento typ medometu není na trhu moc dlouho. Liší se svým speciálním košem, který vytáčí stejně jako u tangenciálních zvratných medometů, a zároveň umožňuje upevnit další koše a vytáčet jako u radiálních medometů. Pro představu kombinace obrázků A a C.

Historie Medometů

Počátky medometu na principu odstředivé síly datujeme do roku 1865. Vynalezl ho Franz Von Hruschka. Před tímto vynález byl med lisován. Původním materiálem pro výrobu medometu bylo dřevo, z hygienických důvodů se však začala použít nerez.

Materiál medometů

Jelikož jsou požadavky na hygienu a kvalitu potravin stále vyšší, je na jejich výrobu používána potravinářská nerezová ocel. Výpusť se čas od času vyrábí z potravinářského plastu. Pro zbývající části se však používají klasické kovové a plastové materiály.

Jak vybrat správný medomet?

Pořízení nového medometu by si měl řádně promyslet jak nový, tak i zkušený včelař, který potřebuje nový. Je třeba si ujasnit jaké vlastnosti, kromě stáčení medu, by měl medomet mít a důvod koupě. Lze zvažovat mobilitu zařízení, změnu rámkové míry, nebo časovou náročnost.

Mobilita medometu závisí například na velikosti medometu, ale určuje ji i ruční pohon, nebo napájení 12 V namísto 230 V.

Výběr ideálního medometu se nijak neodvíjí od počtu včelstev. Ať už máte 3 anebo 50 včelstev, je zcela na Vás, zda si vyberete tangenciální zvratný 4 rámkový medomet nebo ruční 3 rámkový. Liší se časem vytáčení, fyzickou náročností a cenou.

Kupovat použitý medomet?

Kupovat použitý medomet může být značně riskantní, kvůli pozůstatku nemocí. Naneštěstí o nákaze včel, nemusí dlouho vědět ani včelař, který medomet prodává.

Nabídka medometů

Nabídku medometů naleznete přímo na našich stránkách www.ivcelarstvi.cz v bočním menu pod odkazem Práce s medem → Medomety a příslušenství.

Odvíčkovací vidlička

Konev na med nebo sklenice

Skladování včelího medu

Skladování medu není žádná věda, ale pro co nejdelší uchování vůně a kvality, doporučujeme med skladovat v uzavíratelných nádobách, čímž eliminujeme nasátí okolních pachů a zvýšení vody v medu, jelikož je med velmi hydroskopický.

K výběru máme plastové i plechové varianty, s úchyty, tepelnou odolností až 100 °C a použitelné do ztekucovacích komor. Cenové rozmezí se pohybuje od pár korun až do řádu 100.000,- za nerezovou nádobu s obsahem 2000 litrů medu, se stojanem, výpustí a míchadlem. Pro uskladnění medu u nás také naleznete nejen odkapávač na sudy s výpustí z nerezu, víko na mlékárenskou konev, těsnění na konev pod hliníkové víko nebo vědro s poklicí (lze použít na skladování i během medobraní).

Sklenice a obaly na včelí med

Pro správné uskladnění medu je třeba hledět i na materiál obalu. Nejlepší volbou v tomto ohledu je sklo nebo potravinářský plast. Nabízíme mnoho variant tvarů i velikostí. Kromě sladké chuti a skvělých zdravotních účinků, je med výjimečný svou schopností nekazit se. Přesto jeho kvalitu ovlivňuje teplota. Před uchráněním před biochemickými reakcemi, by měl med být v uzavřené nádobě aby se k němu nestala vlhkost, nejlépe mimo dosah světla.

Síta na med

Potřeby pro stáčení medu

Díky stáčení se od medu separují nežádoucí části, jako kousky vosku z plástů, víčka a nashromážděné nečistoty. K dosažení co nejlepší čistoty a kvality, je třeba med při stáčení řádně procedit. Pro tento účel nabízíme v našem obchodě množství sít a cedníků různých variantách a velikostech.

Díky nastavitelnosti průměrů cedníky, které nabízíme, je možné je připojit pod libovolnou nádobu pod medomet. Dbáme na kvalitu provedení i materiálu, aby čistění bylo co nejefektivnější a nejrychlejší. Pro co nejjemnější čištění a separování medu od vosku, doporučujeme uhelonová síta nebo sáčky na cezení.

Včelařské pomůcky

Rozpěrák

K uvolnění trámků z úlu zastavěných včelím dílem pro Vás máme mnoho variant kvalitních rozpěráků. Na tuto pomůcku nedá dopustit žádný včelař, jelikož značně usnadňují práci. Díky ošetření lakem, jsou rozpěráky chráněny před rzí. Nabízíme zboží z pevných a solidních materiálů, díky čemuž je zajištěna jeho dlouhá životnost. Na základě Vašich požadavků, je k dostání mnoho různých variant a provedení rozpěráků.

Dýmák

Dýmák, neboli kuřák, je nepostradatelnou součástí včelařského vybavení, jelikož zabraňuje pobodání včelaře včelami. Rozfoukané palivo v blízkosti úlu, způsobí, že včely spolu se svými zásobami uletí z úlu a vrátí se později.

V naší nabídce nalezne jak dýmáky z kvalitního cínu a nerezu, tak variantu spreje, která imponuje především snadnou manipulací. Avšak užití dýmáku by bylo k ničemu, bez paliva, náhradních měchu a knotů, což vše naleznete v naší nabídce.

Smetáček

Sháníte ideální smetáček pro ometání včel při medobraní? Podívejte se na náš sortiment, v němž naleznete klasické smetáčky, tak i moderní elektrické ometače, u kterých je podstatná úspora času.

Tato zdánlivě nevýrazná pomůcka, je důležitá pro každého včelaře, jelikož díky ní může skládat rámky do beden, aniž by na nich zůstala nějaká osamocená včela.

Přestože jsou smetáčky vyráběny s výrazně jemnými štětinami, dejte při jejich užívání pozor, abyste zbytečně neporanili své včely.

Ochranné pomůcky

Včelařská kukla, klobouk nebo kombinéza

Kukly a Klobouky pro ochranu včelaře

Aby byla zajištěna ochrana včelaři při manipulaci s úly a včelami, je velmi důležité vybrat správné ochranné pomůcky, kam patří i ochrana hlavy. Díky kvalitním materiálům, jsou včelařské kukly a kloubky zárukou spolehlivosti a dlouhé životnosti.

Včelařské kukly

Plátno na včelařské kukle slouží k ochraně krku, kdežto celou část obličeje chrání přední část kukly, vylisovaná z drátěné tkaniny. Kuklu lze nastavit tak, aby byla kompatibilní s obvodem včelařovi hlavy.

Včelařské klobouky

Včelařské klobouky jsou vymyšleny tak, aby spolehlivě chránily jak hlavu, tak i krk, a zároveň aby nebránili v manipulaci se včelami a nebránily ve výhledu. Z naší nabídky si jistě vyberete ten pravý pro Vás. K dispozici je i varianta s rukávy, sahající délkově pod prsa.

Včelařské kombinézy

Kombinéza patří mezi nejdůležitější součást včelařské výbavy. Pro dokonalou ochranu jsou rukávy i nohavice všech našich kombinéz zajištěny gumičkami, aby pod oděv nezalétla zbloudilá včela.

Samozřejmostí je ochranný klobouk, který je ke kombinéze připevněn za pomocí zipu. Aby se včely nebyly schopné dostat otvorem u krku, kde končí zip, k holé kůži, je tento otvor zajištěn suchým zipem. Kvalita materiálu, ze kterých jsou kombinézy vyrobeny zajišťuje jejich spolehlivost a dlouhou životnost.

Pro lepší orientaci, naleznete v naší nabídce kombinézy řazené podle velikosti. Velikosti jsou od 48 po 64, následně jsou řazeny podle velikostí S až XXXXL. Pro přesně určení rozměrů, nahlédněte do detailu zboží. K dostání jsou i kombinézy pro dětské včelaře, a to ve velikostech 110, 120 a 130 cm.

Rukavice

Rukavice pro včelaře

Ochranné rukavice umožňují jak snadnou manipulaci, tak jsou zároveň vyrobeny z pevné látky s gumou, aby zajistili co nejlepší ochranu a včely se nemohly dostat pod rukavici. Přibližnou velikost určíte přeměřením šíře ruky v oblasti kloubů (tam, kde dlaň přechází v prsty). Naměříte-li např. 10 cm, dívejte se na rukavice velikosti 10.

Top