Šanta kočičí

Šanta kočičí

Šanta kočičí je trvalka rostoucí v trsech, pocházející z Evropy a z Asie. Dorůstá do výšky 60 centimetrů. Poznáte ji podle srdcovitých lístků a podle typické mátové vůně. V období od července do září má rostlinka drobné kvítky bílé, světle růžové, modré a fialové barvy. Na lidi má šanta minimální účinky, kočky jsou na ni však o dost vnímavější a navozuje jim až psychotropní účinky.
 

Droga pro kočky?

Šanta svou vůní kočku láká, ta se pak o ni otírá kožichem, čumákem, packami. Látky v šantě obsažené způsobují lehce omamné stavy, při nichž se kočička chová téměř jako kotě. Je více hravá, v některých případech bývají naopak klidnější. Každá kočka je velká individualita, takže nelze s určitostí říci, jak bude šanta působit zrovna na tu vaši. Jediným způsobem je zkusit to.

Nepeta cataria, kočka ve stresuŠanta má jen krátkodobé účinky. Klidový režim, který vaší kočičce může navodit, trvá od 5 do 15 minut.

Přidává se do různých hraček i pamlsků. Vysázet si ji můžete i zahradě, pokud máte tu možnost, čímž kočičce jistě uděláte velkou radost. Počítat ale musíte s tím, že se vám v ní může kočka válet. Je to velké lákadlo, kterému jen těžko odolávají. Kousek rostlinky lze také utrhnout a dát kočce do pelíšku.

Mnoho lidí si mylně myslí, že podáváním šanty dává kočičce drogu, ale není tomu tak. Není v ní obsaženo nic, co by bylo pro kočku jedovaté. V případě, že váš kočičí kamarád sní větší množství, může se u něj objevit lehká nevolnost, která ale sama za chvíli odezní. V každém případě je dobré se o užívání poradit s veterinářem.
 

Pěstování šanty kočičí

Pro pěstování šanty je vhodná normální zahradní zemina s přidáním kompostu. Vzhledem k tomu, že je to ale rostlina vyskytující se v přírodě planě, je možné, že se vám na zahrádce objeví náhodou. Kočky, které se v ní vyvalují, si mohou pár semínek donést v kožíšku a takzvané toulavky vám pak mohou tuto rostlinku donést na zahrádku.
 

Top