Proč pes naklání hlavu na stranu?
Když na svého mazlíka začnete mluvit, pes na to často zareaguje tím, že nastraží uši a nakloní hlavu na stranu. Tím naznačuje, že je „jedno ucho“ a věnuje vám soustředěně svou pozornost. Váš čtyřnohý kamarád se jednoduše snaží pochopit, co mu říkáte, takže přeruší činnost, nakloní hlavu a zaujme zvědavý postoj.
Dle expertů tento pohled souvisí se schopností empatie, tedy se schopností nejlepšího přítele člověka vcítit se do našich pocitů. Psi dokážou velmi dobře číst výrazy tváře, řeč těla a změnu v hlasu. A čekají na určitá slova. Pokud tedy váš pejsek zaslechne určité slovo, které má spojeno s nějakou pozitivní aktivitou, ukloní hlavu na stranu. To se může dít zejména tehdy, pokud řeknete třeba „bude papání“ nebo „půjdeme ven“. To pejska většinou potěší, a tak neváhá uklonit hlavu. Pokud tedy máte čtyřnohého chlupáče doma, můžete začít s tímto experimentem hned a zjistit, zdali je to pravda.
Můžete si všimnout situace, kdy je okolo psa víc lidí. Psi většinou naklání hlavu pouze směrem k osobě, která je naproti nim. Nejznatelnější je to v případě, když vyslovíte nějaké magické slovo, například „ven“ nebo „piškot“. Hodně psů také naklání hlavu v případě, že se soustředí na nějaký neurčitý nebo vzdálený zvuk a snaží se ho identifikovat a lokalizovat. Mezi tóny s vysokou frekvencí, které dráždí psí zvukovody, patří pískání, volání, skřípění, tlučení, hlasité štěkání cizích psů a tak podobně.
Víte, že štěňata naklánějí hlavu mnohem častěji než dospělí psi? Vysvětlení je logické – všechny zvuky jsou pro ně nové, neobvyklé, zajímavé. A tak si připadají jako Alenka v říši divů, naklánějí hlavu ze strany na stranu jako zběsilá, aby všechny ty tóny kolem pochytila a zapamatovala si je. Jak psi dospívají, přestávají hlavu naklánět a spíš je uvidíte, jak uši špicují a stříhají jimi. To víte, všechno už dávno slyšeli.