Psí elektronické obojky

Psí elektronický obojek

Mít krásného, zdravého, šikovného a hlavně poslušného psa je snem každého chovatele. Jak však pejska správně vycvičit, naučit ho základním povelům a poslušnosti? Nejprve ho musíte dobře poznat, snažit se mu porozumět a naladit se na stejnou notu. Někdy vám však jeho povaha, ať už je zapříčiněná rodovými znaky, vadami, či špatnými zkušenostmi, nedovoluje přistoupit k výchově správně.

V případech, kde klasická výchova selhává, nachází uplatnění elektronický výcvikový obojek pro psy. Rozhodně však nemůže vynahradit péči a čas, které psovi věnujete. Při jeho použití musíte vždy zvážit aktuální zdravotní stav psa a také nutnost a sílu použití elektrického výboje. Ten si můžete předem klidně vyzkoušet sami na sobě.
 

Důslednost a chování chovatele jsou zásadní

Elektronický obojek, elektricky obojekKaždý chovatel má jinou výchovnou metodu. I když máte svého psa rádi a nechcete mu rozhodně ubližovat, tak bohužel bez trestů a pochval se neobejdete. A co když pes neposlechne? Mnoho lidí to tak rozčílí, že následuje někdy nepřiměřený fyzický trest. V návalu negativních emocí někdo psa tahá za kůži, kope do něj nebo ho několik týdnů drží na vodítku a s košíkem. To jsou pro psa často velmi silné tresty, jejichž účinek se může odrazit na budoucí povaze. Navíc mnohdy jsou tyto tresty k ničemu – přicházejí totiž příliš pozdě po prohřešku. Například pes uteče v lese za zajícem a vy ho potrestáte, až když se vrátí. Jak má vědět, zda je ten trest za útěk, nebo naopak za návrat?

Proto stále více pejskařů, a nejen majitelů velkých nebo „bojových“ plemen, začalo využívat pro své psy elektronické výcvikové obojky. U nás i ve světě používají elektronické obojky i zkušení kynologové nebo myslivci. Proti jejich používání nejsou proti ani veterináři. Připouštějí, že při správném využití mohou být oboustranně prospěšným pomocníkem při výchově.
 

Jak elektronický obojek funguje?

Impulsy, které obojek vysílá, následují bezprostředně po psím prohřešku, mohou být stejně intenzivní nebo se dá jejich síla zvětšovat či zmenšovat. Proto se z trestu může pes rychleji poučit. Ohromnou výhodou je možnost regulace elektrického výboje, který lze přizpůsobit dle velikosti a povahy každého psa.

Stejně jako u lidí, každý pes je jiný a na každého jedince platí něco jiného. Pes si brzy dá do souvislosti hlasový povel svého pána s elektronickým obojkem. Elektrický impulz je tak krajním řešením, které se využívá pouze zpočátku. Poté bude již stačit pouhý zvukový signál nebo vibrace a pejsek bude vědět, co má, respektive nemá dělat.

Elektronické obojky disponují většinou třemi funkcemi. Psa nejprve upozorní zvukový signál, poté vibrace a až nakonec následuje slabý elektrický impulz. Přepínání mezi jednotlivými funkcemi je velmi jednoduché a ovládání celého elektronického obojku snadné. Některým psím jedincům stačí zvukové nebo vibrační upozornění, elektrický impulz tak ani není nutné využívat. Pokud už k tomu dojde, lze jeho sílu a intenzitu jednoduše přepínat.

Pokud uvažujete o koupi elektronického obojku, přečtěte si návod, podívejte se na instruktážní videa. Pak nemůžete nic zkazit.
 

Top