Před tím, než začnete včelařit

Základy včelaření

Včelařství může být docela složité. Pokud k němu však přistupujete se zájmem a zjišťujete si o něm neustále nové informace, můžete si to značně zjednodušit. Je podstatné vědět, jak k chovu včely medonostné přistupovat a vědět o nástrahách, kterým se lze vyhnout.

Zdroje informací

První, co byste nejspíš měli vědět, je pro včelaře z celé České republice, byla založena organizace Český svaz včelařů, která shromažďuje přes 90 % včelařů, odhadem je to více než 46.000 včelařů. Tato organizace je velkým zdrojem informací. Můžete zde získat informace o postupech, novinkách, léčení, ale i o probíhajících akcích, seminářů atd. První, co byste tedy měli udělat, je registrace u této organizace. Když si rozkliknete stránky www.vcelarstvi.cz můžete tak zjistit sídlo organizace ve Vašem okolí a zároveň můžete nalézt další včelaře, pokud je ještě neznáte.

Dalším důležitým zdrojem informací je samozřejmě literatura. Vřele doporučuje například publikaci „Včelařství“ od pana Ing. Veselého a kolektivu. Plno kvalitních informací o včelách také naleznete v knihách od Výzkumného ústavu v DOLe, který se specializuje speciálně na léčení včel ve včelařství. Na trhu jsou k dostání samozřejmě také knihy přeložené, většinou z Německa. Upozorňujeme ale, že tyto publikace mohou mít poněkud zkreslené informace. Někomu však spíše vyhovuje osobitější způsob vzdělávání. V takovém případě jsou možnosti navštívit různé semináře. Ty nejčastěji pořádají:

  1. Místní organizace (tedy organizace v místě, kde jste registrováni)
  2. SOU – VVC, o.p.s. Nasavrky (www.sounasavrky.cz)
  3. Výzkumný ústav včelařský (www.beedol.cz)
  4. Pracovní společnost nástavkových včelařů (www.psnv.cz)

Informace o chystaných akcích naleznete na stránkách výše zmíněných organizací. Akce jsou také vyvěšené na stránkách Českého svazu včelařského www.vcelarstvi.cz

Top