Zákon o chovu včel
Povinností každého včelaře je registrace u Českomoravské společnosti chovatelů, kde mu bude přiděleno číslo chovatele a číslo stanoviště. O své činnosti také musí informovat příslušný Obecní
Úřad, na jehož katastrálním území má včelstva umístěna. Vše má i své časové lhůty. Nahlášení musí proběhnout do konce února, změna umístění včelstva se hlásí 5 dní před jeho umístěním. Všechna tato hlášení se provádějí především kvůli pěstitelům, kteří mají na starosti postřik zemědělských plodin. Ti jsou naopak povinni sdělit všem chovatelům přesný den a čas postřiků. Včelaři tak získají čas pro uzavření včela, aby se neotrávilo.
Včelařská činnost je podmíněna řízením se Veterinárním zákonem.
Včelař je každoročně povinen:
- Do 15.2. musí odevzdat vzorky na vyšetření Varroázy.
- Do 1.5. je včelař povinen nahlásit výboru základní organizace úhyn včelstev přes zimu. Úhyny, které by mohly být podezřelé, musí z důvodu možné nemoci nahlásit Veterinární správě. Povinnost vzniká úhynem více jak 25 % včel z počtu evidovaných v ústřední evidenci k 1. září z předešlého roku na daném stanovišti.
- Do 15. 9. musí na ČMSCH nahlásit počet včelstev.
Ke každému stanovišti vzniká povinnost hlásit veškeré změny, přemístění, úhyny, kontroly apod. Další povinností je pravidelné ošetřování včelstva proti Varroáze.