Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Obojek a vodítko patří mezi základní výbavu každého majitele pejska. Obojek musí vyhovovat pejskovi, vodítko zase vám. Jak vybrat ten správný obojek?
Vybíráme obojek
Obojek je nejběžnější druh zboží, které najdete ve všech obchodech s chovatelskými potřebami. Nejčastěji se vyrábí z nylonu, kůže nebo koženky. Obojky na sobě mají v drtivě většině antireflexní vrstvu, která zviditelňuje psa ve tmě nebo za špatného počasí. Můžete vybírat i z ergonomicky polstrovaných modelů z lehkého materiálu, které váš mazel na krku ani nepostřehne. Kožené obojky se vyznačují dlouhou životností a častokrát dělají i větší parádu.
Tyto standardní obojky však nejsou nejlepší volbou pro plemena, jejichž krky jsou větší než jejich hlavy.
Vybíráme vodítko
Vodítka jsou obvykle rovná, z textilu nebo kůže a mají na konci smyčku nebo karabinku pro uchycení obojku a zároveň smyčku pro držení.
Při vybírání délky vodítka berte v potaz velikost vašeho mazlíčka. Všeobecně platí, že delší a robustnější vodítko je vhodné pro větší plemena a pro menší psy se doporučují vodítka spíše kratší a pružnější.
Samonavíjecí vodítka mívají mohutnou rukojeť a tenkou nylonovou šňůru, která se při tahu vysouvá. Jsou vybaveny pojistkou, která umožňuje šňůru při určité délce zajistit proti dalšímu odvíjení či zpětnému navíjení.
Kdy je vhodná ohlávka?
Při vycházkách se svým mazlíčkem můžete použít i postroje. Postroje vedou přes hruď psa a tak jsou obzvláště vhodné pro psy s poškozenými průdušnicemi. Také si můžete vybrat i z druhů postrojů, které se používají pro psy, kteří na vodítku příliš tahají.
Pokud potřebujete udržet psovu pozornost na maximum, můžete použít ohlávku. Nasazují se na čenich a kolem hlavy. Použití ohlávky odnaučí psa tahání na vodítku. Díky ohlávkám se pak dobře ovládá i větší a silnější pes.
Ohlávky se také používají jako výcvikové pomůcky.
Kdy zvolit obojek a kdy postroj?
Obojek je vhodnější pro lepší komunikaci mezi vámi a vašim mazlíčkem. Díky tomu, že krk je pro psa „komunikační zóna“, povely rychleji pochopí. Lehkým trhnutím za obojek nebo napnutým či povoleným vodítkem mu dáváte jasný signál.
V postroji pes takovou citlivost nemá.
Postroj je vhodnější pro menší rasy pejsků, kteří mají choulostivější krk (toy pudl, čivava), a plemena s kratším čumákem (mops), protože ta mají sklony k dýchacím potížím. Dále je ideální pro temperamentní pejsky, kteří „lítají jak splašení“ a na obojku se přidušují.
Využijete ho také při sportovních aktivitách, například při cyklistice, běžkách apod., kdy je ovšem nutné dbát na kvalitní, pevný a měkký materiál, aby byl pro vašeho mazlíčka pohodlný. Postroj se doporučuje i pro pejsky, kteří mají problémy se štítnou žlázou.
Nesmíte zapomínat na to, že postroj musí perfektně sedět, a počítejte s tím, že nasazování oproti obojku je trošku složitější.