Nevhodná psí strava

Nevhodné potraviny pro psy

Čím psa nekrmitMnohé z běžných potravin mohou být pro psa nebezpečné. Požití některých z nich dokonce osudové. Některé z těchto potravin jsou poměrně běžné, jiné, i když jsou dostupné, by nás ani nenapadlo pejskům podávat. Některé jsou nebezpečné, pouze když se podávají ve vyšším množství.

Podáváním správné stravy můžeme výrazně prodloužit život našeho miláčka, nebo ho aspoň ušetřit zbytečných zdravotních komplikací vyplývajících z podávání nevhodných pokrmů nebo pamlsků.

 

Avokádo

Je pro psa jedovaté. Obsahuje toxickou složku persin, který může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. Avokádo má vysoký obsah tuku, což může způsobit žaludeční potíže, zvracení, v některých případech i zánět slinivky.

Mezi příznaky otravy patří dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutin v hrudníku. Množství, které může způsobit otravu, není přesně známo.
 

Cibule a pažitka

Obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které jsou pro psy jedovaté. Narušují červené krvinky a mohou vyvolat anémii, slabost a dýchací problémy. I malá množství cibule podávaná v určitém časovém odstupu mohou způsobit kumulativní poškození. Týká se to cibule i pažitky ať už v syrovém, sušeném, nebo i vařeném stavu.
 

Česnek (ve velkém množství)

Velké množství česneku způsobuje, díky obsahu N-propyldisulfid, podobné problémy jako cibule. Česnek obsahuje menší množství škodlivé látky než cibule, proto by měl pes přijít do styku s česnekem jen v minimálních množstvích.
 

Čokoláda

Mohou psi čokoládu?Může způsobit záchvaty, bezvědomí a smrt. Nejnebezpečnější je čokoláda na vaření. Obecně platí, že tmavší čokoláda je nebezpečnější. Jakákoliv čokoláda ve větším množství může psa zabít.

Příznaky se nemusejí projevit i několik hodin, přičemž smrt psa může nastat i do 24 hodin. Konzumace mléčné čokolády, i když obsahuje menší koncentraci, je stejně nebezpečná. Již 650 g mléčné čokolády nebo 90 g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.
 

Hrozny a rozinky

Mohou u psů způsobit selhání ledvin. I malé dávky mohou být pro psa smrtelné. Fatální následky mohou nastat i v případech, kdy pes sní pár bobulí hroznů či rozinek opakovaně.
 

Jádra jablek a hrušek, třešňové, švestkové, broskvové a meruňkové pecky

Obsahují jedovatý kyanid. Pár pecek nebo jadérek psovi problémy způsobit nemusí, avšak po každém požití dochází k hromadění kyanidu v těle. Kousání jadérek a pecek způsobuje uvolňování kyanidu.

Problémem může být i nesprávné spolknutí, při kterém se pes může začít dusit.
 

Kofein (z kávy, kávové sedliny, čaje nebo čajových sáčků)

Stimuluje centrální nervový a cévní systém a vyšší koncentrace může způsobit zvracení, neklid, bušení srdce a během několika hodin dokonce i smrt.
 

Makadamové oříšky

Mohou být příčinou slabosti, třesu a ochrnutí. Příznaky jsou obvykle jen dočasné.
 

Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku

Mohou způsobovat plynatost, průjem nebo i zánět slinivky. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku jsou bezpečné.
 

Muškátový oříšek

Může způsobit třes, křeče a smrt.
 

Rajčata

Mohou psi rajčata?Obsahují tomatin, který je podobný solaninu (jedovatý alkaloid). Když rajčata dozrávají, množství tomatinu se v nich snižuje. Proto zralá rajčata jsou pro psa méně nebezpečná.

Klinickými příznaky otravy jsou letargie, nadměrné slinění, dýchací problémy, zvracení, průjem nebo zácpa, rozšíření zornic, křeče. Pro člověka jsou kromě plodů všechny části rajčete také jedovaté.
Rajčata obsahují i atropin, který může u psa způsobit rozšíření zornic, třes a srdeční arytmii. Nejvyšší koncentraci atropinu obsahují stonky a listy.


Sůl

Ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami. U psů způsobuje podávání slané stravy nadměrné pití vody, což může u velkých plemen způsobit nadýmání a následně torzi žaludku, která může být pro psa také osudová.

Příliš mnoho tuků či smažené potraviny mohou způsobit zánět slinivky.
 

Šunka a slanina

Obsahují hodně tuku a soli, což může mít za následek zánět slinivky. Následné nadměrné pití vody u velkých plemen může vést k torzi žaludku.
 

Syrová játra nebo časté podávání vařených jater (3krát za týden)

Může způsobit toxicitu vitaminem A. Tato má za následek deformaci kostí, úbytek hmotnosti a nechutenství. Pokud psovi vedle vařených jater podáváme i konzervu, přesvědčme se, zda konzerva neobsahuje i játra.
 

Houby

Mohou vyvolat bolest břicha, slinění, poškození jater nebo ledvin, zvracení, průjem, křeče, bezvědomí, či dokonce až smrt.
 

Syrové bílky z vajíček

Obsahují bílkovinu avidin, která může vést k úbytku vitamínů B. Biotin je pro růst a dobrou srst psa nezbytný. Žloutky syrových vajec obsahují dostatek biotinu, takže celé syrové vejce z tohoto pohledu nebezpečné není. Žloutky vajec však mohou obsahovat salmonelu, proto bychom vejce měli mít z důvěryhodného zdroje nebo je podávat ve vařeném stavu.
 

Vařené kosti a kosti z kuřete

Tyto se během trávení mohou roztříštit a poškodit vnitřní orgány psa.
 

Vlašské ořechy

Pokud pes sní skořápky vlašských ořechů, může dostat průjem a žaludeční nevolnost. Pravou příčinou je toxická plíseň, která napadá ořechy při zvlhnutí.

Příznaky otravy jsou zvracení, třes, slinění, problémová koordinace, letargie, nechutenství, žloutnutí očí a dásní. Zasažený pes může vylučovat krvavé zvratky nebo stolici. Může trvat i několik dní, než se příznaky projeví.
 

Top