Německý obrovitý strakáč
Po belgickém obrovi je druhým největším králičím plemenem německý obrovitý strakáč. Toto plemeno vzniklo na konci 19. století v oblasti Lotharingenu, a to křížením belgických obrů, statných francouzských beranů a strakatých jatečních králíků, kteří se tenkrát hodně chovali ve Francii. Králíci byli exportováni do Německa, kde se plemeno vyvíjelo dále a dostalo název německý obrovitý strakáč. Od 20. let se toto plemeno chová takřka ve všech zemích Evropy.
Charakteristika plemene Německý obrovitý strakáč
Německý obrovitý strakáč je velký králík, který se stavbou těla velmi podobá belgickému obrovi. Toto plemeno má dlouhé, silné tělo s rovným hřbetem.
Na výstavách se mimo jiné dbá na délku uší a hlavně na jejich pevné vzpřímení na hlavě. Minimální přípustná délka je 16 cm. Váha králíka začíná na 5 kilogramech.
Srst by měla být krátká, hustá a měla by mít hodně podsady. Chlupy by měly přiléhat, aby ve výsledném efektu vytvořily hezký lesk. Pro toto plemeno je typická zvláštní kresba na bílém kožichu. Rozlišuje se kresba hlavy a kresba těla. Nedílnou součástí kresby je tzv. motýlek. Jedná se o tmavou skvrnu na nose ve tvaru motýla. Má být ostře zabarvená a táhnout se až k oběma ústním koutkům.
Německý obrovitý strakáč se vyskytuje v různých barvách. Nejčastější barvou je černá, ale uznáno je i divoké zbarvení (světle hnědošedá krycí barva s černým stínováním s modrýma očima) a barvy divoce modrošedá (světle hnědošedá krycí barva s modrošedým stínováním s modrýma očima) a železitá (světle šedá krycí barva s černým stínováním s hnědýma očima). Strakáče můžete potkat i v barvách, jako je havanovitá, modrá, madagaskarová, isabella, a také tříbarevného.
Německý obrovitý strakáč je velmi klidný a na všech výstavách sklízí obdiv díky své charakteristické kresbě. Toto plemeno patří k plemenům s kresbou, což znamená, že na výstavách se velmi přísně posuzuje kvalita kresby.