Krmivo pro králíky

Druhy krmiva pro králíky

Hotové krmivo

Jako základní krmení slouží hotová krmná směs, kterou lze zakoupit v obchodě s chovatelskými potřebami. Skládá se z různých druhů obilnin a tzv. pelet. To jsou válečky slisovaných částic krmiva zelené až hnědozelené barvy. Mimo jiné obsahují důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. Díky složení jsou pelety jako základní krmivo plně vyhovující a dostatečně bohaté. Vždy je však nutné je doplňovat i jinými krmivy.

Obrázek 0Ačkoliv je krmení peletami velmi praktické, má přece jen jednu velkou nevýhodu, při delším podávání jsou pro zvíře nudné. Nejenom lidé, ale i zvířata požadují rozmanitost ve výživě. Chuť a radost z mlsání patří k základním vlastnostem králíků. K základnímu krmivu se výborně hodí ovesné vločky, kukuřičné vločky, nekvašený chléb, suchary a svatojánský chléb. Kromě toho může krmení doplňovat řada různých pamlsků, jako jsou zbytky zeleniny, sušená zelenina, větvičky ovocných a listnatých stromů, plody jeřabin atd.
 

Vlastní krmné směsi

Na rozdíl od jiných domácích zvířat se vyplatí u králíků míchat krmení, i když jsou kupované směsi pro zvířata lákavé a obsahují potřebné složky. Pokud si chcete směs vyrábět doma, obstarejte si kukuřičný šrot, oves, ječmen a pšenici. Směs však nesmí obsahovat příliš ovsa, protože pak by králíkovi hrozila obezita.
 

Objemové krmivo

Objemové neboli balastní krmivo představuje u králíků vždy čerstvé seno, kterým si vyplní zažívací trakt, který pak může správně pracovat. Seno je nutné skladovat na suchém a vzdušném místě, aby se v něm nemohly usazovat výtrusy hub, které jsou pro život králíků nebezpečné. Dobře uskladňované seno příjemně voní, zkažené páchne. Takové seno nepoužívejte ani jako podestýlku. I sláma může posloužit jako objemové krmivo, ale ta jen v menších dávkách.
 

Doplňkové krmivo

Jsou to takové jedlé věci, které slouží králíkovi pro zábavu. Jedná se hlavně o jakoukoliv formu hlodání, čímž si králík obrušuje hlodáky a nehrozí tak jejich přerůstání.

V přírodě žijící králík s přerostlými zuby je odsouzen k jisté smrti. U domácího králíka dokáže tento nedostatek spravit veterinární lékař, který zuby uštípne nebo obrousí. Podávejte proto svému králíkovi dostatek tvrdé potravy, jako je starý, uschlý chléb nebo větvičky listnatých ovocných stromů.

K dostání je pak také velká řada pamlsků pro králíky, jako jsou různé žvýkací sušenky, které slouží králíkovi jako ohromné zpestření.
 

Šťavnaté krmivo

Pod tento pojem se řadí ovoce a zelenina. Jak důležité je šťavnaté krmivo, je nejlépe vidět na divoce žijících králících. Ti se živí především zeleným krmením a zrní požírají jen zcela výjimečně. Šťavnatá potrava je bohatá na vitaminy a výživné látky a v určitých ročních obdobích, zejména v květnu a červnu, představuje hlavní zdroj výživy.

Králíkům nemusíte toto krmivo akutně jen kupovat, ale bohatě postačí bohatství, které vám nabízí zahrada. Pampeliška, petržel, jetel a různé trávy a druhy bylinek budou úžasných zpestřením jídelníčku vašeho králíčka. Je však důležité vědět, která rostlinka je a která naopak není pro králíka jedlá.
 

Lizy

I když mají domácí králíci dostatek základního a šťavnatého krmiva, k životu potřebují ušáci také nezbytné minerály, které jim dodáme v podobě vápenitých a solných lizů. Pokud o lizy nejeví králíci zájem, je možné jim přípravek podat do žrádla v podobě prášku.
 

Pitná voda

Spotřeba tekutin je u jednotlivých králíků rozdílná. Liší se samozřejmě také podle klimatických podmínek a zejména u samců může být spotřeba vody až půl litru denně. Jiní králíci se mohou spokojit s vlhkostí, kterou jim dodává zelené a šťavnaté krmení a vůbec tedy nemusí navíc pít. V každém případě by měl mít každý králík k dispozici čerstvou pitnou vodu v napáječce.
 

Top