Jak a podle čeho vybrat krmení pro kočky
Kočka nadšeně konzumující nové krmivo. Detailní záběr na hlavu, aby bylo vidět, jak si to vychutnává. Pohled na celou kočku, která je očividně ve výborné kondici, a to právě díky krmivu, které právě snědla... Tak takhle končí skoro každá reklama na kočičí krmivo. Ale když se necháme přesvědčit lákavým obrázkem v televizi, máme opravdu jistotu, že pro své kočičí miláčky kupujeme to nejlepší? Anebo když nás v obchodě zláká atraktivní obal, opravdu je nutné ten výrobek vyzkoušet? Pojďme se podívat, jak nás mohou výrobci granulí pro kočky nemile překvapit a podle čeho je tedy dobré granule vybírat.
Kočky jsou masožravci
Jak každý přinejmenším tuší, kočka je naprosto typický masožravec. Vyváženou stravou pro ně tvoří myši. Dneska jsou už kočky ale chovány v prostředí, které jim tuto stravu neumožňuje. Náhradou je tak krmivo, které kočka dostává od nás.
Abychom kočce dali to, co potřebuje, musíme si pečlivě číst složení krmiva, které kupujeme. Na našem trhu je rozmanitá nabídka krmiv pro kočky. Máme tedy možnost vybrat kvalitní krmivo, které kočce bude zajišťovat vyváženou stravu, ale bude jí i chutnat.
Co obsahuje kvalitní krmivo pro kočky?
Abychom v té nesmírné nabídce produktů rozpoznali skutečně kvalitní krmivo pro kočky, je třeba se zaměřit na informace o složení krmiva.
Na etiketách by vás měli zajímat:
- - obsah proteinů (masa) – granule vždy obsahují sušené maso (masovou moučku), jeho podíl by měl být aspoň 30 %, úplně nejlepší je, pokud je na výrobku přímo napsané, o jaké maso se jedná.
- - obsah tuku – minimum by mělo být 9 %, což bude stačit, pokud máte doma kočku „gaučovou“; aktivnějším kupte granule tučnější.
- - obsah obilovin – i když pro kočky nejsou moc přínosné, v granulích se jim téměř nevyhnete, protože se jedná o plnivo. Vybírejte ale takové granule, kde je obilovin co nejméně a kde jsou přesně specifikované. Pozor také na oblíbený trik výrobců, kdy jednu surovinu vypíšou několikrát, aby to opticky vypadalo lépe (např. kukuřičný škrob, kukuřičná moučka).
- - obsah taurinu – taurin je aminokyselina, kterou si kočky nedokážou samy vytvořit, a proto je nutné ji dodávat v krmivu. Při nedostatku této látky můžou mít koťata problém s růstem a u dospělých koček může dojít k degeneraci oční sítnice.
- - dochucovadla, soli, barviva – tyto složky by granule ideálně neměly obsahovat vůbec
Nákup kočičích granulí
Důležité je také zvolit ten správný obchod, kde budete granule nakupovat. Nejjednodušší je nakoupit granule v supermarketu společně s dalším zbožím, které každodenně potřebujete. Sice si ušetříte čas, ale svým kočičím miláčkům neprospějete. Privátní značky řetězců jsou totiž tak levné proto, že obsahují velmi nekvalitní zdroje proteinů (často chrupavky a kůže).
Jako řešení se tedy jeví zajít si do zverimexu. Většina z nich ale preferuje jen určitou značku, kterou prodává, a vy tak nebudete mít příliš velkou možnost výběru.
Vyhněte se také kupování granulí na váhu, nikdy totiž nevíte, kde a jak byly skladované. Ideální je koupit si domů menší balení krmiva, tak se totiž vyhnete jeho zvlhnutí a případné ztrátě kvality.
Můžete vyzkoušet různé značky a tu, která bude pro vaši kočku nejlepší, pak třeba objednávat z internetu, kde často narazíte na velmi výhodné cenové nabídky. Že granule kočičce svědčí, poznáte i podle toho, že nebude mít průjem a nebude zvracet. A při koupi kvalitních granulí navíc v budoucnu ušetříte za veterináře.