Krmení pro morčata

Krmení pro morčata

Aby morče zůstalo zdravé, potřebuje rozhodně dvě důležité součásti potravy. Za prvé mají morčata velkou potřebu syrové vlákniny. Nejlepším zdrojem vlákniny je pro morčata seno, které musí být v kotci vždy v dostatečném množství. Seno dávejte vždy do jesliček, ne na dno klece, protože by se tam velmi rychle znečistilo. Seno by nemělo být moc jemné, ale spíše hrubší struktury, aby se obrušovaly zuby.

Obrázek 0Vedle syrové vlákniny potřebuje morče denně přísun vitaminu C. Tento vitamin si morče neumí vyrobit samo. Morče, které má vitaminu C málo, nebo ho nedostává vůbec, zanedlouho onemocní a zemře, proto důležitost vitaminu C nepodceňujte. Vitamin C můžete morčeti dávat ve formě tablet nebo kapek smíchaných s vodou, ale můžete mu také každý den nabídnout zeleninu a ovoce. V dnešní době jsou k dostání krmiva, do nichž je už přidáno dostatečné množství vitaminů, ale to neplatí pro všechny značky.
 

Vhodné krmivo pro morčata, ovoce a zelenina

Potřeba krmiva je variabilní, ale průměrně sežere morče přibližně 60 gramů potravy denně.

Jako základní krmivo můžete morčeti dávat krmení, které koupíte již hotové. Nekupujte takové směsi, v nichž je mnoho slunečnicových semínek nebo burských oříšků, příliš mnoho slisované trávy (zelené kousky) nebo uměle barvených kousků. Morčatům nedávejte krmivo pro králíky, protože tato směs je chudá na výživné látky.

Obrázek 1

Vhodnými druhy ovoce jsou pro morčata jablka, čekanka, mrkve, kadeřavá kapusta a štěrbák.

Zelí a salát dávejte morčeti raději ve velmi malém množství a pouze dospělým jedincům. Morčata mají totiž velmi citlivé trávicí ústrojí a příliš mnoho salátu by vedlo k průjmu. Postarejte se o to, aby morčata nedostávala zeleninu, která není čerstvá, nebo která je dokonce napadena plísní nebo zkažená.

Čas od času můžete morčeti přinést vrbovou větvičku, aby ji hryzalo. K chuti mu přijde určitě i minerálová kostka, kterou můžete pověsit na pletivo kotce.
 

Pitný režim morčat

K dispozici musí mít morčata neustále čistou pitnou vodu, nejlépe v napáječce. Pokud už kvůli prostoru nebo jakémukoliv jinému důvodu musíte dát do ubikace misku na vosu, měla by být nejlépe kameninová, vnitřní část by měla být z omyvatelného materiálu, aby se dobře čistila. Obrovská nevýhoda misek ale je, že je velká pravděpodobnost toho, že si s ní morče bude hrát, převrhne ji a nejenže přijde o zdroj vody, ale znečistí si tím pádem i velkou část klece. Seno, sláma nebo podestýlka, kterou v kleci má, nasáknou vodu a mohou se tím pádem tvořit plísně, což není pro zdraví morčete nic zdravého. Pokud je morče už natolik vychované, že obsah misky nevylije, nezamezíte tomu, aby se do vody nedostaly různé nečistoty, ať už je to kousek sena, podestýlka, nebo dokonce trus. Proto je nutné v případě napájení z misky častěji kontrolovat její obsah a případně jej vyměňovat.
 

Top