Křečík Robovského
Křečík Robovského se vyskytuje na rozsáhlém území Mongolska a severní Číny. Žije tam v pouštních oblastech, kde je málo potravy, a proto dokáže stejně jako mnoho dalších křečíků přežít i při malém množství potravy. Přestup z laboratorního zvířete na domácího mazlíčka udělali tito křečíci poprvé až v 70. letech.
Křečík Robovského se dožívá jednoho a půl až dvou let. Je nejmenším křečíkem, kterého známe. Měří celkem 7–9 cm a váží přibližně 35 gramů.
Křečík Robovského má krátký ocas. Stejně jako všichni ostatní krátkoocasí křečíci žijí tato zvířata v přírodě v párech nebo v malé skupince. Také v zajetí mají rádi společnost jiných křečíků. Samozřejmě je zcela na vás, v jakém uskupení budete křečíky chovat. Tato zvířata se nerozmnožují tak rychle jako ostatní křečíci, takže se nemusíte obávat návalu malých přírůstků.
Křečík Robovského je zvířátko, které je aktivní po celý den. Nejaktivnější je pozdě večer, v noci a časně ráno. Navzdory svému aktivnímu založení tato zvířata tolik nešplhají. Jsou více uzpůsobena pro život na zemi.
Křečíci Robovského jsou přátelští nejen k sobě navzájem, ale i k lidem. Nekoušou, ale to samozřejmě záleží i na způsobu, jakým se k nim přibližujete. Kvůli pohyblivosti jsou tato zvířátka méně vhodná pro děti na mazlení, ale na druhou stranu se zase v kleci těchto křečíků pořád něco děje. Tito křečci jsou rychlí a nedají se jen tak vzít do ruky. Pokud chcete křečíka Robovského chytit, můžete mu dát do klece krabičku s nějakou dobrotou, kterou bude chtít křečík jistě prozkoumat a vy jej budete moci snadno vytáhnout i s krabičkou ven z klece.
Příbytek pro křečíka Robovského a jeho výbava
Křečík Robovského umí skákat, ale ne moc vysoko, proto můžete tohoto křečíka dobře chovat ve skleněném akváriu bez krytu. Můžete je mít v kleci pro křečky, ale kvůli jejich formátu je vhodnější klec pro myši, kde jsou dráty blíže u sebe. Především mladí křečíci Robovského se mohou mezi dráty, které nejsou tak blízko u sebe, dobře protáhnout.
Jako podestýlku můžete využít hobliny.
Křečík Robovského je aktivní zvířátko. Rád hodně běhá. Proto musí být klec o něco větší než pro průměrné křečíky. Dobrou investicí je kolo na běhání. Někteří křečíci se do něj tak zamilují, že si na něj vypěstují téměř návyk. Pokud máte takovéhoto závisláka, je lepší, když mu kolo na běhání občas vezmete.
Postarejte se také o noru, kam by se křečíci mohli stáhnout přes den. Může to být domeček pro křečky, ale také bude vyhovovat dřevěná budka, stejně jako malé kusy kmínků s vydlabanými otvory, používané pro ptáky žijící venku. Do nory můžete dát trochu sena.
Křečíci Robovského jsou velmi čistotní. Chodí močit stále do jednoho místa v kleci. V závislosti na velikosti klece a množství zvířat, která v ní chováte, můžete klec čistit jednou za týden nebo jednou za dva týdny. Toaletní koutek je nutno čistit častěji, přibližně dvakrát za týden.
Čím křečíka Robovského krmit?
Křečík Robovského potřebuje málo potravy, ale to vlastně platí pro všechny křečíky. Tato zvířata jsou zvyklá žít v oblastech, kde je o potravu nouze. U zvířat v zajetí se vytvoří spíš obezita, než by jim něco scházelo. Ideálním základem potravy pro křečíka Robovského je dobře vyvážená potrava pro hlodavce, která obsahuje různé ingredience. Vedle toho můžete těmto zvířátkům občas dát trochu suchého tmavého chleba. Zeleninu a ovoce, a to především druhy, které obsahují hodně tekutiny, dávejte po malých dávkách, stejně jako různé druhy zelí. Zvířata by z nich mohla dostat průjem.
V kleci musí být neustále v dostatečném množství k dispozici seno. Křečík Robovského má také čas od času potřebu doplnit stravu živočišnými bílkovinami. Jednou týdně mu můžete dát trochu moučných červů nebo žížal.
Protože křečík Robovského si potravu schovává v hnízdě, budete muset hnízdo pravidelně kontrolovat, aby se v něm zbytky potravy nekazily.