Uznávaných plemen zakrslých králíků existuje celá řada. Odlišují se svým vzhledem, srstí i velikostí. Běžný zakrslý králík váží cca 1 až 1,5 kg a průměrná délka života bývá 5 až 8 let. Králíka je poměrně snadné navyknout na lidskou přítomnost, aby se z něj stal Váš kamarád. Nicméně se příliš nedoporučuje mít pohromadě dva a více králíků. Jsou od přírody velice teritoriální a druhého ušáka mohou v kleci špatně snášet. Pokud plánujete více jedinců, je lepší, aby měl každý svou vlastní klec.
Králici jsou bohužel náchylní na některé nemoci jako je kokcidióza, myxomatóza nebo králičí mor. Kokcidiózu mají bohužel velmi často už malí králíčci, kteří ji chytí od matek. Je proto vhodné po pořízení nového mazlíčka co nejdříve navštívit veterináře, který udělá rozbor bobků a na základě výsledků určí další postup. Ohledně ostatních nemocí se králíci očkují.
Pozor do doby zjištění negativního nálezu kokcidií králíci nesmí dostávat zelenou stravu. Díky ní totiž bakterie přibývají a králík může uhynout.
Králíkům je nutné zastřihovat drápky, protože sami si je neobrousí. Dále je třeba sledovat přerůstání zubů. Pokud je to možné vyhněte se koupání ve vodě a pouze králíkovi vyčesávejte srst.
Králík by měl mít dostatek pohybu, proto je dobré pouštět ho z klece, aby se proběhl. Pozor, ale králík rád ničí a okusuje věci.
Strava a ubytování
Nejdůležitější složkou králičí stravy je seno, díky kterému si mj. králík brousí zuby. Granulované krmivo je tedy spíše doplňkem. Kupovaná směs by ale neměla obsahovat sušené ovoce, oříšky, živočišnou moučku apod. jelikož obsahují mnoho cukru, tuků a škrobů a nejsou pro králíka příliš zdravé.
Kvůli velkému množství cukru by ovoce měl králík dostávat pouze jednou za čas jen jako pamlsek. Pozor avokádo je pro zvířata jedovaté, neměli by dostávat ani exotické ovoce.
V menším množství můžeme podávat i zeleninu.
Samozřejmostí je čerstvá voda, do které je dobré přidávat Acidomit K, který ničí bakterie a plísně ve vodě a funguje jako prevence proti kokcidióze.
K ubytování je pro králíka vhodná klec z hlediska vzdušnosti a rozhledu. Minimální velikost by měla být 100 x 50 x 50 cm. Klec by neměla stát v průvanu, ani na přímém slunečním světle či u topení. Nedoporučujeme umisťovat klec do pokoje, kde spíte, jelikož králík je v noci dost aktivní zvíře.
V kleci nesmí chybět miska s vodou, napáječka, jesličky na seno a není na škodu pořídit ani záchod do kterého se nasypou např. peletky. Králici jsou schopní naučit chodit vykonávat potřebu na jedno místo.