Toaleta pro kočky
Kočičí toaleta je základním vybavením každé domácnosti, kterou s vámi sdílí kočka. Každá kočička je velká individualita, u které jen vy jako majitel musíte zjistit, co jí nejvíce vyhovuje a co má ráda, nicméně jedno mají společné, a to, že si nedají ukrajovat ze svého pohodlí a soukromí. Na trhu je dnes velké množství jak toalet, tak i steliva a je třeba si dobře rozmyslet, co bude pro vaši kočku nejvhodnější.
Umístění kočičího wc
Jako první musíme promyslet umístění kočičího záchodu. Měl by se nacházet na klidném místě, kde kočku nebude nic a nikdo rušit. V případě, že se v domácnosti nachází i pes, měla by toaleta být zabezpečena tak, aby se k ní nedostal. Toaletu také neumisťujeme do blízkosti misek. Kočka vám nebude vykonávat potřebu někde, kde má žrádlo.
Jak velký by měl být kočičí záchod?
Velikost toalety je podmíněna velikostí kočky. Je třeba, aby se v ní zvíře pohodlně otočilo a mohlo hrabat.
Platí, že kolik máme v domácnosti koček, tolik záchodů pořídíme.
Krytá kočičí toaleta
Kryté toalety mají hned několik výhod a jsou zpravidla oblíbenější. Kočka má daleko větší soukromí. Kryté toalety jsou vhodné pro bázlivější kočky nebo také do malých bytů, kde by jinak kočka neměla takové soukromí, jaké potřebuje.
Dalším plusem je, že v bytě je taková toaleta esteticky přijatelnější a pach se díky krytu drží uvnitř.
Na druhou stranu je třeba kryté záchody častěji čistit, protože čpavek uvolňující se z kočičí moči by uvnitř toalety udělal prostředí, do kterého by kočka odmítla chodit.
Otevřená kočičí toaleta
Mínusem otevřených kočičích toalet je zápach, který se z toalety po použití bude linout. Odkryté záchody jsou tak vhodné spíše na nácvik a v případě, že máte starší a nemocnou kočku, které budete muset s udržováním hygieny pomáhat.
Některé kočky hodně hrabou a i pro ty je vhodnější spíše krytý záchod nebo minimálně toaleta s vyšším okrajem, abychom zamezili vyhazování steliva. Odkryté toalety, které mají vyšší okraj, by však mohly dělat problémy koťatům, nemocným a starým kočkám, které pak nemohou do toalety vlézt a tím si mohou vypěstovat odpor k používání.
Některé kočky značkují jako psi a mají tendenci močit na vertikální plochu, tedy na stěnu toalety, a v tomto případě je nutné vypozorovat, zda by nebylo lepší pořídit krytý záchod.
Čištění záchodu pro kočky
Čistit musíme po každém použití toalety, lopatkou odstraníme trus a hrudky moči. Jednou týdně je třeba celkově vyčistit i se stelivem.
Jaké zvolit stelivo pro kočky?
Většina koček má kořeny v Africe, kde bylo jedinou možností odskočit si do písku, proto je jim sypké stelivo bližší a dávají mu většinou přednost. Steliva bychom měli sypat tolik, aby dosahovalo alespoň do poloviny toalety, kočky pak mají dostatek materiálu na zahrabávání.
Velkou výhodou silikonových steliv je, že naprosto pohlcují moč. Ta se rozpadne na částečky tak malé, že nemusíme vůbec čistit, stačí odstranit pouze exkrementy. Stelivo tím pádem vydrží déle. Na druhou stranu, velikost steliva je opravdu malinká a dochází k tomu, že malé krystalky se nalepují kočkám na packy, které ho pak roznáší po celém bytě.
Bentonitové stelivo, kterému se jinak říká i hrudkující, velmi dobře pohlcuje pachy, takže se hodí i do odkrytých záchodů. Strukturou je velmi podobné písku, který kočky mají přirozeně velmi rády. Z moči se v něm vytvoří hrudky, které jednoduše lopatkou odstraníme. Nelze však tyto exkrementy splachovat do lidské toalety. Stelivo je velmi jemné a uvnitř toalety po rozpuštění utvoří hmotu podobnou blátu, které může ulpívat uvnitř trubek a tím je ucpávat. Kvůli jemnosti a tím i prašnosti steliva vznikají diskuze, že kočky tento prach vdechují a tím si ubližují.
Oproti tomu dřevěné peletky velice dobře absorbují vlhkost, na druhou stranu ale musíme kvůli zápachu měnit stelivo častěji. Velké kousky ale mohou kočky tlačit do tlapek a mohlo by dojít k tomu, že budou odmítat na toaletu chodit. Na druhou stranu ale nedochází k roznášení kousků po bytě.
Nácvik na kočičí wc
Kočky jsou od přírody velmi učenlivé a čistotné, takže velmi rychle pochopí, co mají dělat. S nácvikem je dobré začít hned od kotěte, jakmile začne jíst pevnou stravu, což bývá mezi 3–4 týdnem života. Stačí vypozorovat, kdy se kočka přikrčí, přizvedne ocas, a ihned ji přemístíme do bedýnky a pochválíme.
Pro začátek je dobré pořídit více druhů jak toalet, tak i steliva a nechat kočku samotnou si vybrat.
Pokud pořizujeme krytou toaletu, je dobré začít nácvik bez dvířek, kterých by se kočka mohla bát. Až zvládá hygienu dobře, teprve poté připevníme dvířka. Abychom jí naučili i zahrabávání, je třeba vzít její pacičku a názorně udělat, co po ní chceme. Nebude to trvat dlouho a bude hned vědět, co má dělat.
V případě, že byla kočka zvyklá venčit se venku, umístíme toaletu co nejblíže vstupním dveřím.