Jak ochočit morče
Jasně daný postup jen těžko najdete. Je důležité brát vaše morče jako individualitu, na kterou mohou platit úplně jiné praktiky a tipy než na morče od sousedů.
Jakmile si přinesete zvíře domů, většinou v nějaké krabičce, postavte ji i s morčetem do klece a nechte ho samotné, aby vylezlo a prozkoumalo si svůj nový domov. Ihned po přinesení domů bude morče určitě bázlivé a bude se klidně i pár dní schovávat v domečku nebo v hnízdě ze sena, které si samo vyrobí.
Zásahy do klece by se zpočátku měly omezit pouze na podávání krmení a vody. Zpočátku může morče (a pravděpodobně i bude) polekat každý zvuk, který je pro vás naprosto obyčejný. Otevření domovních dveří, štěkání psa, křik dětí, různé zvuky z kuchyně (prskání oleje, řinčení hrnců) nebo třeba různé zvuky linoucí se z televize nebo z rádia se morčeti patrně nebudou líbit a bude tedy spoustu času trávit schované v bezpečí domečku. Je tedy třeba ho na tyto zvuky přivykat postupně a pomalu. Nejdůležitější je, aby se celá rodina, včetně psa a kočky, ihned po přinesení zvířete do domu na něj ihned nesesypala a tím ho zbytečně nestresovala. Dopřejte mu pár dní klidu, kdy ho budete přivykat na jeho jméno a vaši přítomnost.
Jméno morčete vyslovujte vždy, když mu podáváte krmení nebo čistíte klec. Morče si musí zvyknout, že nejste predátor, který mu chce udělat něco zlého.
Jak při ochočování morčete postupovat?
Nejlépe zabírá ochočování formou žrádla. Ze začátku mu do misky dejte větší výběr krmiva, abyste získali pojem o tom, co má rádo. Po zjištění, co morčeti nejvíce chutná, mu tuto dobrotu přidržujte v kleci a přitom na něj tiše mluvte. Vyvarujte se přitom trhavých pohybů a hlasitých zvuků. Pokud začne morče přijímat potravu z ruky, nesnažte se ho ihned chytat. Až po pár dnech, kdy si na vaši přítomnost zvykne, ho můžete opatrně a hlavně pomalu chytit.
Nikdy se nesnažte lovit morče z jeho domečku. Jde o místo, které zvíře bere jako nejbezpečnější, kam se uchýlí, pokud má strach, něco se mu nelíbí a vy byste mu tak narušili v podstatě jediné místo, na kterém se doposud cítilo bezpečně. Pokud musíte z nějakého důvodu morče vyndat z klece, je vhodnější domeček nadzvednout a morče chytit.
Většina morčat nemá ráda chování a mazlení, zkrátka to nejsou pejsci, takže i přes to, že se této činnosti nejspíš nevyvarujete, snažte se ji omezit na kratší intervaly. Pískání není vždy projevem radosti, takže i přesto, že vám může připadat jejich kňourání při chování jako projev díku, většinou se jedná u těchto zvířat o nespokojenost.
Ve chvíli, kdy si na vás morče zvykne a nechá se bez problému chytit a pohladit, můžete ho vypustit i po pokoji. Zpočátku je vhodné vybrat takový prostor, kde není zbytečně moc úkrytů, kam by mohlo zalézt, anebo všechny tyto prostory zabezpečit tak, aby se mu staly nepřístupnými. V první chvíli nejspíš poběží do nejbližšího rohu, kde se na chvíli schová. Časem ale začne prozkoumávat všechny ostatní části pokoje a za nějakou dobu se může stát, že za vámi bude morče utíkat jako pejsek.
Ochočit morče je běh na dlouhou trať a chce to notnou dávku trpělivosti, ale výsledek vždy stojí za to. Morčátko vás po příchodu domů bude vítat panáčkováním a stane se výborným společníkem.