Pro včely je jejich přirozenou stravou včelí med. Avšak přes zimu je potřeba nasadit náhradní stravu, jelikož po poslední vytáčení, toho pro včely na rámcích příliš nezbyde.
Vhodná doba pro krmení
Doba krmení se vždy odvíjí od přírody. Většinou to však bývá v průběhu srpna, kdy už se rodí dlouhověké včely. Pokud ovšem podmínky nejsou optimální, je nutné dokrmovat i v průběhu roku. Velice ale také záleží na počasí. Otevřením úlu uniká včelám teplo, tudíž by nemělo být příliš chladno.
Krmiva pro včely
Na trhu je k dostání spousta druhů krmiva. Stále větší oblíbenosti se těší alternativní krmiva, která se cenou zas tak neliší od cukerných roztoků. Výhodou alternativního krmiva je, že jde již o hotovou směs, která se následně jen vloží do úlu.
Samozřejmě ne každý včelař je zastáncem alternativních krmiv. Někteří argumentují tím, že krmiva jsou pro včely tím, co pro lidi doplňky stravy pro zvýšení výkonu. Faktem nicméně zůstává, že už z hlediska výživy je pro včely krmivo vhodnější než cukr. Složité cukry jsou pro včely těžko stravitelné. Záleží na kvalitě zvoleného krmiva, ale spotřeba krmiva je nižší než při užívání cukerných roztoků a těst a výkon včel bývá vyšší.
Nejoblíbenější ale stále zůstává cukr a z něj připravovaný cukerný roztok a cukromedové těsto. Jde o volbu každého včelaře, přesto je třeba si uvědomit, že nespotřebované krmivo se může objevit i v prvním medu.
Spotřeba krmiva
Spotřeba krmiva se nedá přesně definovat. Vše záleží na početnosti včelstva, kdy se spotřeba může pohybovat mezi 12 až 20 kg. Záleží také na počastí, neboť čím vyšší teploty tím větší spotřeba.
Způsoby krmení
V České republice je včelařství v neustálém vývinu. Dochází k neustálé obnově způsobů aplikací krmení, na původní praktiky se však nezapomíná.
Krmení stropním krmítkem
Využití stropního krmítka pro včely
Patří mezi novější způsoby krmení. Jeho nesmírným plusem je minimální manipulace s naplňovanými nádobami.
Jednoduše naplníte ve stropním krmítku vaničku roztokem a víc nemusíte s ničím hýbat.
Plusem je i prostor vymezený pro včely, tak aby se nedostaly k víku při jeho sejmutí. Včely tak dostanou je do prostoru s roztokem. U tohoto způsobu krmení, není třeba nástavku, protože krmítko je opatřeno dřevěnou formou pro vaničku.
Výroba krmítka není úplně snadná, proto se obsah dělá pouze do 6 l.
Popis fotografie stropního krmítka
Do krmítka včely přelezou z vrchního nástavku. Aby včely nenapadli do roztoku, slouží jim k přidržování drážky, po kterým mohou i vylézt ven, pokud tam spadnou. Vše se přikryje krytkou, aby se včely nedostaly dál do krmítka.
Krmení včel sklenicemi
Postup krmení včel sklenicemi
Tento způsob krmení je mezi včelaři velmi oblíbený. Ke krmení se používá cukerný roztok, kde se v poměru 3:2 smíchá cukr s vodou. Překlad 10 l vody na 15 kg cukru.
Je třeba aby byl cukr pořádně rozmíchán. Používají se sklenice o objemu 3,5l, na které se nasadí prosakovací víčko.
Prosakovací víčka nabízíme s 16 a 80 otvory.
K jednomu otvoru se vejdou 2 včely. Sklenice s víčkem se pokládají na podložku pod prosakovací víčko, která je položená na krmícím setu pro krmení ze sklenic. Tímto způsobem lze krmit až ze 4 sklenic. V úlu tak bude 14 l roztoku na ráz.
Pro krmení je zapotřebí náhradní nástavek. Nevýhodou je manipulace se sklenicemi pro jejich naplnění a doba než včely krmivo přenesou.
Krmení včel kýblem
Jak snadno krmit včely
Tento způsob krmení se na základě přidaného nástavku podobá krmení za pomocí sklenic.
Na krajní rámky vrchního nástavku položíte laťky a na ty se položí kýbl s roztokem. Aby se zabránilo utopení včel v roztoku, vloží se na roztok sláma. Přestože je to snadný a rychlý, rizikem je zanesení úlu roztoči ze slámy.
Kýbl s roztokem a slámou v úlu
5 litrové kyblíkové krmítko. Ve víku kyblíky je jemné síto, které funguje na stejném principu jako víčko s otvory.
Krmení včel kaprovitými krmítky
Krmení kapsovitými krmítky ve včelařství
Slouží ke krmení a dokrmování včel. Rozměrově jsou vyráběny podle rámkové míry. Do úlu se vkládají místo včelařských rámků a často díky svým rozměrům zaberou místo dvou rámků. Další nástavek nebo přípravek pro krmení není třeba. Dovnitř nejčastěji vkládáme medocukrový roztok.