Chůvičky
Tento ptačí druh se ve volné přírodě nevyskytuje a není zde také schopen po delší dobu přežívat. Byl před několika staletími uměle vychován v Japonsku, a to pravděpodobně křížením některých druhů amadin. V chůvičkách pravděpodobně koluje krev panenky bronzové, panenky hnědohřbeté nebo stříbrozobky zpěvné.
Pro své malé rozměry, tiché hlasové projevy, čilost a hlavně schopnost odchovávat mláďata jiných druhů astrildovitých ptáků jsou chůvičky mezi chovateli velmi rozšířené. Proto jsou na trhu poměrně snadno dostupné a levné, což je spolu s relativně nízkými nároky na péči činí velmi vhodným objektem pro chovatele-začátečníky.
Tento druh není vhodný pro ochočování, protože i přesto, že si na člověka dobře zvykne a bude mu důvěřovat, nebude s ním nikdy moci navázat požadovaný přátelský kontakt. Z tohoto důvodu je nejlépe chůvičky chovat v párech nebo ve skupinách.
Chovatel chůvičky si obvykle vybírá objekt svého zájmu podle barvy. Vyskytují se ve třech základních barvách – hnědé, rezavé a bílé. Hnědá barva má pak několik odstínů – tmavě hnědou, středně hnědou, nugátovou a nugátově krémovou. Rezavá barva se dělí na odstíny žlutorezavé a krémové. Ke hnědé i rezavé barvě se připojuje barva bílá a vznikají takzvané straky. Jejich kresba je přesně definována předepsaným standardem, obecně se ale dá říci, že by jedinec se strakatou barvou měl mít tmavou a bílou barvu v poměru 1 : 1. Nejvzácnější barvou u chůviček je barva čistě bílá.
Co byste měli vědět, než si chůvičku pořídíte?
Chůvičku lze chovat v poměrně malých klecích s rozměry 50 x 30 x 30 cm. Při výběru klece je nutné myslet na to, že všem ptákům je vlastní létání, které bychom i chůvičkám měli umožnit. Do klece je nutné připevnit alespoň dvě bidýlka. Jeho průměr by měl být takový, aby jej pták mohl obejmout prsty. U chůviček to dělá asi 1 cm. Povrch bidýlek by měl být pro lepší držení drsný.
Na dno klece můžeme dát papír, který zjednoduší čištění.
Krmítko na krmivo umístíme tak, aby do nich nepadal trus, tedy ne přímo pod bidýlka.
Protože se chůvičky velmi rády koupou, je vhodné pořídit polozavřenou koupelničku, která se zavěsí do vchodu klece.
Vodu můžeme podávat v pítkách ze skla nebo z plastu. V období, kdy podáváme chůvičkám vaječnou míchanici nebo naklíčené proso, je nutné krmítka každý den čistit, aby nedošlo k plesnivění přebytečného krmiva.
Čím chůvičky krmit?
Jako krmivo se ptákům dává proso, lesknice, loupaný oves, naklíčená semena a občas i natvrdo vařená vejce, která nadrobno nakrájíme a smícháme s dětskými piškoty, strouhankou nebo nadrobno nastrouhanou mrkví.
Vaječná míchanice je kaloricky velmi vydatná, takže ji ptákům nesmíme podávat příliš často, aby netloustli. V případě, že máte mladé, je to ale nezbytné krmivo.
Pro chůvičky je také dobré nakličovat různé druhy prosa (množství asi na 3–4 dny namočíme na 6–12 hodin do vody, poté na sítku opláchneme a necháme odkapat a do druhého dne necháme na misce v pokojové teplotě vyklíčit).