Hypertermie

Hypertermie psů - přehřátí organismu

U lidí dochází při přehřívání organismu k pocení. Odpařování potu z povrchu lidského těla způsobuje účinné ochlazování. Vaši mazlíčci však nemají žádné potní žlázy a svůj organismus mohou ochlazovat pouze zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný, jejich srst k rychlému přehřívání napomáhá. Proto mají zvířata v horkých letních dnech problém s udržením správné teploty těla.

Přehřátí je vážný problém a v jeho důsledku může dojít i ke smrti zvířete. Pokud zvíře ponecháte v automobilu nebo před obchodem na slunci bez stínu a pitné vody, velice riskujete jeho zdraví, často i život. Nikdy nevíte, jaká situace vás zdrží a jak skutečně dlouho bude zvíře v autě zavřeno, zda stín vydrží apod.
 

Kterým pejskům hrozí přehřátí nejvíc?

Hypertemie u psů, přehřátí psaPřehřátí je nejvíce nebezpečné pro mladé, staré a obézní jedince, pro zvířata s velmi hustou srstí. Dále pak pro zvířata nemocná, především se srdečními nebo dechovými potížemi. Velmi lehce se mohou přehřát zvířata namáhaná výcvikem nebo jinou zátěží za horkého počasí.

Slunce může způsobit i popáleniny např. u bezsrstých plemen psů nebo koček. Pokud s nimi jdete ven za slunného počasí, je nutné jejich kůži ošetřit krémem s vysokým faktorem.

Také rozpálená vozovka může při dlouhé chůzi způsobit popáleniny polštářků na tlapkách, proto je dobré za horkého počasí vybavit pejska vhodnými botičkami.
 

Jak předcházet přehřátí psa?

Předcházet přehřátí lze tak, že nenecháváme nikdy svá zvířata v zaparkovaném autě. Zvíře musí mít za horkého počasí k dispozici pitnou vodu. Existují cestovní misky, které lehce schováte v kabelce nebo v batohu a láhev na vodu se dá také unést.

Přepravka nebo klec se zvířetem nesmí být vystavena přímému slunci a musí být dostatečně odvětrána. Výcvik nebo dlouhé procházky absolvujte ráno nebo v podvečer nebo vybírejte prostředí, kde je dostatek stinných míst, např. les, park. Pokud se musíte pohybovat na místech s plným sluncem, chlaďte zvířata poléváním vodou nebo jim umožněte koupání.

I doma musí mít zvíře k dispozici chladnou pitnou vodu, dostatečné větrání, nenechávejte zvířata na balkónech bez zajištění kvalitního stínu.
 

Co dělat, pokud u psa zpozorujete hypertemii?

Přehřátí neboli hypertermie je velice závažný stav, který může rychle skončit smrtí. Proto je nutné jej včas rozpoznat a zahájit léčbu.

Pokud zachytíte, že váš pes ztěžka nebo velmi rychle dýchá, má suchou, horkou kůži, suché sliznice pysků, suchý horký čenich, jasně červené dásně, jazyk a sliznice, je neklidný, nervózní, dezorientovaný, má skelný pohled a zhoršené reakce na vnější podněty nebo pokud je apatický, to vše jsou příznaky toho, že byste měli urychleně provést první pomoc.

Nejdůležitější je zvíře účinně ochladit. Doporučuje se balení do mokrých ručníků, postříkání chladnou vodou nebo postupné namočení celého těla v chladné vodě. Vhodit zvířete do vany napuštěné ledovou vodou není úplně nejvhodnější, protože vlivem velkého teplotního rozdílu může dojít k šokové reakci organismu a ta celý problém ještě prohloubí. Vždy dodržujte zásadu, že voda nesmí být ledová. Pokud zvíře reaguje a je schopno pít, nabízejte mu po menších dávkách chladnou (ne ledovou) vodu.

Zvíře po poskytnutí prvotní pomoci dopravte co nejrychleji k veterinárnímu lékaři, který posoudí stav zvířete, provede potřebná vyšetření a zahájí komplexní léčbu hypertermie.
 

Top