Burunduk páskovaný
Burunduk páskovaný je zemní veverka, která se divoce vyskytuje v severních částech Asie a Ruska. Veverkou zemní se nazývá proto, že se na rozdíl od mnoha ostatních veverek místo na stromech ráda zdržuje na zemi.
Burunduk páskovaný je samostatně žijící zvíře, které vyhledává společnost výlučně v době páření. Proto není jednoduché chovat více těchto zvířat v jednom chovném zařízení. Často jsou tak nesnášenlivá, že bojují na život a na smrt, zejména je-li pro ně chovné zařízení příliš malé. Ve volné přírodě žijí jeden druhému na blízku, ale každý si udržuje své vlastní teritorium, které si důkladně chrání před narušiteli stejného druhu.
Co byste měli vědět, než si Burunduka pořídíte?
Burunduk je aktivní ve dne. Je živý, zvědavý a téměř celý den se zaměstnává shromažďováním potravy, kterou si schovává do nory. Tato nora se nachází v zemi a může být hluboká i více než jeden metr.
Burunduk páskovaný má stále napilno. Nemůžete ho nechat v bytě samotného bez dozoru ani ho nelze nějak přehnaně hladit, ale je zajímavé se na něj jen dívat. Pokud dostávají mladí burunduci krmení často z ruky, rychle se ochočí, ale zvířátka na mazlení se z nich nestanou.
Starší burunduci, kteří nebyli v kontaktu s lidmi, se dají ochočit jen zřídka.
Burunduk páskovaný rád a často skáče.
Burunduka lze chovat jak v místnosti, tak venku, například ve speciálně upravené voliéře.
Burunduk chovaný venku ve voliéře
Když klesnou teploty, zvířata chovaná venku upadají do zimního spánku. Musí k tomu dostat příležitost a prostor, do něhož by se mohla stáhnout, musí být rozhodně mrazuvzdorný. Než se burunduk přichystá k zimnímu spánku, shromáždí si různou potravu a natahá si ji do nory. Burunduk páskovaný si vyhrabává nory venku. Proto musí být pod voliérou nějaká zábrana, aby nemohl utéct, například betonová podlaha.
Samotnou noru mu pak nahradí budka, která bude naplněna senem a umístěna ve výšce. Jedno zvíře často využívá několik budek.
Burunduk páskovaný potřebuje navzdory svému malému vzrůstu velkou a prostornou voliéru. Jak uvnitř, tak venku musí plocha pro jedno zvíře činit minimálně půl metru čtverečního a výška by měla být přibližně metr a půl. Výška je důležitá proto, že tato zvířátka ráda šplhají a skáčou.
U zvířat, která žijí v příliš malém prostoru, kde se navíc nemají čím zabavit, se rozvíjejí různé chronické poruchy chování. Tomu můžeme velice jednoduše předejít tak, že do voliéry umístíme hodně větví a kmínků na šplhání.
Materiál, z něhož je voliéra vyrobena, musí být odolný proti hryzání a nesmí mít žádné ostré výčnělky nebo špičaté plaňky, o které by si zvíře mohlo poranit nožky. Nejlepší je vysypat dno voliéry říčním pískem, a to i když burunduka chováme doma. Náplň do kočičích toalet nebo hobliny totiž burunduci často žerou a to neprospívá jejich zdraví.
Pokud se rozhodnete chovat více burunduků páskovaných, musí být voliéra minimálně dvakrát větší. Obstarejte jim i více budek.
Burunduk chovaný v interiéru
V přírodě burunduk sice upadá do zimního spánku, ale ve vytopené místnosti to nebude mít zapotřebí. Zimní spánek není nutný k tomu, aby bylo toto zvířátko zdravé.
Burunduk páskovaný si shromažďuje zásoby. Má-li prázdnou misku, neznamená to, že všechno sežral. Pouze si přemístil potravu do nory. Proto mu dávejte potravu, která nepodléhá zkáze tak rychle, a to jen v malých dávkách.
Jak Burunduka krmit?
Pro burunduky stále ještě neexistuje hotové krmivo, takže jim ho budete muset míchat sami. Dávat jim můžete směs ze semen pro ptáky a krmiva pro hlodavce.
Krmivo musí být pestré, nesmí podléhat zkáze a rozhodně nesmí být příliš tučné. Ideální stravou jsou například slunečnicová semínka v přiměřeném množství, dále to mohou být mouční červi, stejně jako cvrčci a hotové krmivo pro ptáky, obsahující různé druhy hmyzu.
Burunduk rád používá svůj chrup, takže mu musíte dát dostatek příležitostí k tomu jej využít. K tomuto účelu jsou vhodné vrbové větvičky a větve ovocných stromů. Výborně se také hodí kamínky pro hlodavce.
Burunduk by měl mít neustále dostatečné množství vody v napáječce, misku by mohl převrhnout.
Burunduk je čistotné zvíře, které vyměšuje obvykle na stejné místo. Toto místo je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat. Dále pravidelně kontrolovat, zda se v jeho budce nenachází zkažené krmivo.
Péči o tělo burunduk páskovaný nevyžaduje. Sám se udržuje pěkně čistý.