Brazilská fila
Jak už jméno napovídá, pochází z Brazílie. Jedná se o silné molossoidní plemeno, které bylo vyšlechtěno pro ostrahu usedlostí a hospodářství. V některých zemích, kde je na seznamu takzvaných bojových plemen, je její chov zakázán.
Brazilská fila je plemeno, které vyhovovalo potřebám dávných kolonistů Jižní Ameriky. Ti potřebovali tvrdě pracujícího psa, který mohl zastat mnoho úkolů. Chtěli psa pasteveckého, lovce a oddaného společníka. Všechny tyto role a mnoho dalších dokáže brazilská fila naplnit.
Slovo „fila“ přesně přeložené z portugalštiny znamená „držet“. Fily v Brazílii sloužily k hlídání afrických otroků na plantážích. Když otrok utekl, byly používány k jejich vystopování a na konci stopy jej chytily a držely, dokud nepřišel pán. Po staletí byly fily také používány k lovu velké zvěře. Při službě na velkých brazilských rančích, při ochraně dobytka a obyvately ranče jsou používány dodnes.
Charakteristika psa Brazilská fila
Brazilská fila vyniká sebevědomím a odvahou. Nikdy neútočí bezdůvodně, ale dokáže zakročit velmi razantně. Disponuje velkou silou v čelistech.
Psi dorůstají výšky 65–75 centimetrů a váží okolo 50 kilogramů, feny jsou vysoké 60–70 centimetrů a váží okolo 40 kilogramů. Setkat se můžete i s jedinci vážícími i 70–80 kilogramů. Pro práci jsou však vhodnější, pokud jsou lehčí.
Co se týče barevných variant plemene, nejčastěji se vyskytuje ve zlaté, plavé a kaštanové barvě s černým žíháním nebo bez něj.
Co byste měli vědět, než si Brazilskou filu pořídíte?
Fila je inteligentní a učenlivé plemeno. Co se jednou naučí, to nezapomene. Místo neustálého opakování povelů a drilu u ní mnohem lépe pochodíte s výcvikem pomocí hry, pozitivní motivace a přirozeného respektu k majiteli. Běžná cvičiště pro psy nejsou příliš vhodná, jelikož fila bude mít zapotřebí neustále vyhodnocovat chování lidí a psů kolem sebe, zároveň stálé opakování cviků ji začne brzy nudit a může si najít vlastní způsob zábavy.
Ačkoliv se může zdát, že jde o psa spíše těžkopádného, nenechte se mýlit – fila disponuje rychlými reakcemi, vysokou vytrvalostí a pružným pohybem. Díky její velikosti je potřeba dopřát jí kvalitní krmivo, které ji dodá dostatek živin a zamezí příliš rychlému růstu, ortopedickým problémům a prošlápnutým tlapám. Stejně jako u všech velkých plemen psů jsou nároky na stravu opravdu vysoké.
Nejčastějšími onemocněními rostoucí kostry končetin jsou dysplazie kyčelního kloubu, osteochondróza chrupavek a nesouměrný růst kostí předloktí. Při krmení brazilské fily je nutné držet se dvou zásad, a to krmit kvalitně a střídmě. Neznamená to nechat psa hladovět, ale nekrmit ho přespříliš.
Toto plemeno by si měl pořizovat pouze vyrovnaný člověk, který z fily neudělá nebezpečnou hrozbu. Důležité je i správné zabezpečení psa, a to pořízením kvalitního obojku a vodítka s pevnými karabinami a zapínáním, na zahradě pak pevným plotem.
Nejlepším prostředím pro tyto psy jsou velké oplocené pozemky, kde se mohou nerušeně pohybovat a kde nehrozí, že se setkají s nevítaným hostem. Naprosto nevhodné je chovat fily na sídlištích nebo v husté městské zástavbě.
Srst je krátká a hladká, nevyžaduje příliš mnoho péče, bohatě postačí, když ji jednou za týden projedete kartáčem a zbavíte ji tak prachu, odumřelých chlupů a lupů.
Fila velmi dobře snáší i chladné počasí, důležité je zajistit jí na zimu dobře zateplenou boudu vystavěnou slámou.
Brazilská fila má silné pouto ke svému majiteli. Je to pes jednoho pána. Zbytek rodiny zpravidla respektuje, ale nemá až takovou potřebu ho poslouchat. Respektuje děti i starší lidi, ale stejně tak dobře pozná, jedná-li se o cizího člověka. K tomu je nedůvěřivá a v případě, kdy uzná za vhodné, je kdykoliv připravena k obraně svého majitele. Určitě to není pes, který by se vrhal k ostatním lidem pro pohlazení a kontakt s nimi si užíval, právě naopak. Brazilská fila je nejraději ve společnosti své rodiny, ráda se mazlí nebo pozoruje, co její pán dělá. Pokud nemá dostatek kontaktu se svojí rodinou, zanechává to na ní psychické následky.