Nemoci psů

Nemoci u psů a možnosti očkování

Váš velice vitální pes dnes polehává a vrhá na vás smutné „psí“ oči. Když mu sáhnete na čumák, je horký. K misce se žrádlem se ani nevydá na průzkum. Jindy v čase blížícího se krmení už dávno pobíhá kolem a nedočkavě do vás strká čumákem, když má pocit, že s přísunem psích pamlsků nejste dost rychlí. To vše jsou signály, že s vaším hafíkem není něco v pořádku.
 

Jak poznáte, že vám onemocněl pejsek?

Nemoci starších psůMy lidé máme jednu obrovskou výhodu. Dokážeme říci, že nám není dobře a pojmenovat i konkrétní příznaky. K lékaři se tak vydáváme třeba s tím, že nás bolí hlava nebo trpíme průjmy. Pes nám ale nedokáže říci, že má křeče v břiše a celou noc ani nezamhouřil oči. Proto si my páníčci musíme pečlivě všímat chování svého psa. I obyčejný pocit, že pejsek není tak energický jako obvykle, může být počátkem nějaké nemoci.

Když vás váš hafík obvykle po příchodu domů vesele vítá, pobíhá kolem vás a chce si hrát, je to v pořádku. Jestliže vás ale sotva zaregistruje a jde si zase lehnout na pelech, nemusí to být ještě důvod ke znepokojení. Třeba je prostě dneska unavený. Možná ale na něj „něco leze“. Proto byste měli prozkoumat jeho zdravotní stav.

Jaké příznaky signalizují nemoc?


Horký čenich

Zřejmým signálem nemoci psa je teplota. Tu nejlépe poznáte na psím čenichu. Každý zdravý pes má vlhký a studený čenich. Běžně se u zdravého psa teplota pohybuje v rozmezí 37,5–39 °C. Je to tedy teplota o něco vyšší než u člověka. Když má ale pes přes 39,5 °C, jde o horečku signalizovanou suchým, horkým a někdy i rozpraskaným čenichem.


Žaludeční potíže

Jestliže pes odmítá žrát, a to zejména opakovaně, je to důvod navštívit veterinu. Stejně tak v případě, že zvrací, trpí průjmem nebo zácpou. V takovém případě byste neměli otálet a vyrazit k doktorovi.


Zrychlený dech

Pokud váš hafík dýchá velice rychle, slyšíte v jeho dechu sípání, nebo dokonce dušnost, i to jsou příznaky nemoci. Projevuje se tak u psa například nachlazení, ale může jít i o signál otočení žaludku.


Změna chování

Apatie, netečnost, malátnost, nebo dokonce podrážděnost na jakékoli vnější podněty. Pes, který je jindy veselý a zajímá se o lidi a pachy ve svém okolí, tímto způsobem jasně signalizuje, že mu není dobře. Proto jakékoli změny psova chování registrujte.


Výtok z očí

Dobrým ukazatel zdraví psa jsou i oči. Jestliže pes má výtok z očí, pokud jsou oči zakalené či se dokonce mění barva sliznice, která je u zdravého psa vždy růžová, opět je na řadě návštěva lékaře.


Vypadávání chlupů

Vyrážky, kožní vředy – i takovými problémy trpí pejskové. Velmi často se kožní potíže projevují vypadáváním srsti, a to hlavně nadměrným. Pejskové samozřejmě línají, ale pokud jim například místně padají chlupy, ukazuje to na problémy s kůží.


Nachlazení

Schvácený pes se napije studené vody z potoka, promokne v silném dešti na kost, skočí po hlavě rozehřátý do studené vody… Následná reakce psího organismu je úplně stejná jako toho lidského. Nachladí se. Může dostat kašel, být zahleněný, mít horečku. Zamiřte v takovém případě k veterináři. Neléčené nachlazení se totiž může přerodit v mnohem nebezpečnější zápal plic.


Katar žaludku

Katar žaludku, jak odborně nazýváme zácpy, průjmy a zvracení může pejsek dostat, třeba když venku něco nevhodného sní. Doprovází ho nižší chuť k jídlu. Když jsou potíže mírnější, postačí někdy živočišné uhlí, závažnější forma se ale neobejde bez antibiotik.


Onemocnění kloubů

Artróza není jenom lidský problém, trpí jí i psi. Jestliže pes špatně chodí do schodů, málo zvedá nohy, celkově se pohybuje pomalu, vzniká podezření na onemocnění kloubů. I s těmito problémy pomůže veterinář: naordinuje léky tlumící bolest a také výživu pro klouby.


Zánět spojivek

Infekce nebo podráždění oka způsobí hnisavé výtoky a zakalení, neklamné znamení zánětu očních spojivek. Pro pejska nepříjemná záležitost, ovšem veterinářem předepsané antibiotické kapky ho potíží rychle zbaví.


Zánět análních žlázek

Tahá pes za sebou zadek po podlaze, škrábe se, nebo si dokonce okusuje oblast kolem zadečku? Jakkoli to možná na první pohled vypadá hrozivě, není to tak závažný problém, jak se zdá. Zánět análních žlázek ale také vyžaduje návštěvu lékaře, který mu žlázky vyčistí. Neléčené žlázky se totiž mohou zanítit. 


Blechy

Radost ze života mohou pejskovi zkomplikovat blechy. Zablešený pes se často drbe, jeho srst obsahuje malé černé tečky či rovnou dospělé blechy. V tomto případě není návštěva lékaře přímo nutná, nezbytné je ale co nejdříve pořídit antiparazitikum. Dobré je vydezinfikovat pejskovi také jeho pelíšek.


Červi a jiní paraziti

Škrkavky jsou častým problémem psů. Můžete je vidět ve stolici. Pomoc proti začervení pejska je jednoduchá. Spočívá v prevenci. Dvakrát ročně by měl hafík dostat odčervovací tablety.


Otočení žaludku

Zvětšuje se psovi břicho? Dáví se pes? Dýchá zrychleně? Potom je třeba okamžitě jednat. Jde o otočení žaludku, velice závažné psí onemocnění. Ihned zamiřte na veterinu, pokud je po ordinačních hodinách, tak na nejbližší pohotovost. Bez lékařského zásahu může pejsek i zemřít!


Toxoplasmóza

Zvracení, teploty, krvácivý průjem, hubnutí. Jestliže se tyto příznaky u vašeho psa vyskytnou, opět neváhejte a jeďte na veterinu. Jde pravděpodobně o toxoplasmózu. Času není nazbyt, protože opět jde o stav ohrožující život vašeho mazlíčka.


Psinka

Nechutenství, skleslost, apatie, zvýšení teploty. Někdy se tyto příznaky dokonce i přehlédnou, zvláště v případě, že se stav psa trochu zlepší. Přesně tato situace je ale důvodem věnovat pozornost jakýmkoli změnám v chování psa. Může totiž jít o počáteční příznaky nebezpečné psinky. Přitom u této choroby je včasná diagnóza a zahájení léčby důležité. Napomáhá uzdravení.


Očkování pomůže

Neměli byste zapomenout také na očkování svého pejska. Ze zákona jste povinni psa očkovat jenom proti vzteklině. Ovšem je dobré očkovat zvíře proti infekčním nemocem, a to už zmiňované psince, dále parvoviróze, parainfluenzi, bordetelóze, leptospiróze a hepatitidě.

Další očkování je proti tetanu, psincovému kašli, borelióze. Obecně se doporučuje, aby pes byl očkován kromě vztekliny ještě proti psince, parvoviróze a hepatitidě. Cena jedné vakcíny (zahrnuta je i přeočkovací prohlídka psa) se většinou pohybuje v rozmezí 200–700 Kč.

Top